Artuss Kaimiņš un politika 

Artuss Kaimiņš (dzimis Arturs Kaimiņš, 2015.gadā, nomainīja vārdu) uz politiskās skatuves parādījās tikai 2014.gadā un uzreiz piesaistīja Latvijas iedzīvotāju uzmanību ar savu drosmi un atklātību runāt par to, kas patiesībā notiek Saeimā. Šajā rakstā apskatīsim, kā viņš nokļuva līdz politikai.

Artuss ir Latvijas Nacionālā teātra aktieris un plašākai publikai kļuva pazīstams vadīdams Boom FM radiostacijas programmu “Suņu Būda”. Programmas ideja ir tāda, ka A.Kaimiņš aicina dažādus politiķus un Latvijā pazīstamus cilvēkus uz sarunām par svarīgām tēmām, kas notiek valstī. Sarunas Artuss vada ļoti atklāti un uzdod tiešus jautājumus saviem sarunu biedriem. “Suņu Būdā” ir notikušas sarunas ar tādiem cilvēkiem kā Ivars Godmanis, Ainārs Šlesers, Ģirts Ķesteris un pat Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

2014.gadā Artuss sāka aktīvi iesaistīties politikā un 12.Saeimas vēlēšanās tika ievēlēts no Latvijas Reģionu apvienības saraksta. Drīz vien, 2015.gada decembrī, Artuss izstājās no partijas un kļuva par neatkarīgu Saeimas deputātu. Jau 2016.gada maijā nodibināja savu politisko partiju “Kam pieder valsts”.

Kādā intervijā, saistībā ar politiku Artuss Kaimiņš teicis: “Man nav pašmērķis bijis nokļūt politikā. Mani vienkārši izbesīja, kas notiek. Politika manā dzīvē ir nejaušība. Es ļoti pārdzīvoju līdzi, kas notiek gan ar Latviju, gan partiju. Vadīt partiju ir ļoti grūti, tas paņem enerģiju un laiku. Es to daru ar tīru sirdi.”

Līdz ar iekļūšanu Saeimā, Kaimiņš kļuva “neērts” daudziem deputātiem, jo sēžu laikā viņš filmēja apkārt notiekošo, cik daudz deputāti ir ieradušies un ko viņi dara darba laikā. Šos video Kaimiņš publicēja Youtube un Facebook. Artuss Kaimiņš aktīvi komunicē ar Facebook lietotājiem, regulāri ierakstot savā laika joslā jaunumus par to, kas notiek Saeimā un par atsevišķu deputātu izdarīto, neizdarīto un savādajiem lēmumiem. Šā gada maijā tika virzīts likumapapildinājums par to, lai tiktu liegts filmēt Saeimas sēdes. Kaimiņš uzskata, ka vadošie deputāti tā parāda bailes pirms nākamā gada parlamenta vēlēšanām. Artuss Kaimiņš šo lēmumu komentēja tā: “Man ir pārliecība, ka Saeima atgriežas 90.gados, kas bija bīstami sabiedrībai. Šī ir “Vienotības” un deputātes Solvitas Āboltiņas patiesā seja – slēpt no sabiedrības tai nepieciešamo informāciju”.

Artuss pazīstams ar to, ka aktīvi iesaistās cīņā pret oligarhiem, konkrētāk – Aivaru Lembergu. Viena no pēdējām ziņām ir tāda, ka Artuss Kaimiņš lūdzis KNAB, VID un citām valsts iestādēm pārbaudīt Aivara Lemberga darbību biedrībā “Biznesa attīstības asociācija”. Kaimiņa iesniegumā bija teikts: “Pieejamā informācija ļauj izdarīt pieņēmumu, ka biedrības Biznesa attīstības asociācija patiesais mērķis ir nodrošināt pastāvīgus liela apmēra ieņēmumus Lembergam laikā, kad tiesa arestējusi daļu viņam iespējami piederošo aktīvu. Līdz ar to vēršos atbildīgajās iestādēs, kurām likums garantē pieeju nepieciešamajai informācijai un tiesības pieprasīt pierādījumus no iesaistītajām personām, lai izskanējušos apgalvojumus pārbaudītu”. Lembergs ir šīs biedrības priekšsēdētājs un nu viņa amatpersonas deklarācijas sanāk, ka 16 gadu laikā viņš ir saņēmis 2,7 miljonus. Tā kā kļūšana par miljonāru no darbošanās biedrībā ir netipiska, tad Artusa Kaimiņa aizdomas ir bijušas pamatotas.

Šī gada pašvaldību vēlēšanās Artusa Kaimiņa partija “Kam pieder valsts” bija iesniegusi sarakstus 15 pašvaldību vēlēšanām. Augstākais rezultāts tika sasniegts Alojas novadā, tur iegūtu 11,45% vēlētāju atbalsta. Otrajā vietā ierindojās Jelgavas novads ar iegūto rezultātu 9,25%. Rīgā KPV partija ieguva 1,53% vēlētāju atbalstu. Abos novados domē iekļuva pa diviem deputātiem no katra saraksta. Rīgā saraksta pirmais numurs bija Atis Zakatistovs, bet visvairāk pluss (+) atzīmes ieguva Linda Liepiņa (1666).