Licencētas un nelicencētas azartspēļu interaktīvās vietnes

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija panāca izmaiņas likumdošanā un 2014.gada 1.augustā stājās spēkā likums par nelicencēto azartspēļu ierobežošanu Latvijā. Tā rezultātā tika bloķēta pieeja daudzām ārvalstu azartspēļu interneta vietnēm. Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija regulāri atjauno sarakstu ar bloķētajām nelicencētajām interaktīvo azartspēļu mājaslapām. Kopš likuma stāšanās spēkā jau pirmajos divos mēnešos Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija bloķēja gandrīz 200 azartspēļu vietnes.

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas prikšniece ir Signe Birne. Viņa atklāja, ka pašos sākumos neesot bijis viegli paskaidrot elektronisko pakalpojumu sniedzējiem kāds ir vēlamais gala rezultāts. To visu apgrūtinājis fakts, ka bez mums zināmajiem elektronisko pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, Lattelecom, Tele2, LMT) ir daudz nelieli uzņēmumi, kopumā vairāk kā 240. Tas nozīmē, ka informācija par kādas vietnes bloķēšanu ir jānosūta visiem pakalpojumu sniedzējiem. Tad, kad tiek bloķēta, kāda nelicencēta azartspēļu vietne, to ir jābloķē visiem Latvijā reģistrētajiem elektronisko pakalpojumu sniedzējiem. Otrs pieprasījums tiek nosūtīts visām kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem (vairāk kā 55 uzņēmumi), lai tās bloķē maksājumu veikšanu un saņemšanu uz un no nelicencētajām azartspēļu organizācijām.

Ja internetā ir pieejama azartspēļu vietne, kas nav saņēmusi inspekcijas izsniegtu licenci, tiek piefiksēts domēna vārds, IP adrese, azartspēļu organizētājs, tā nosaukums, juridiskā adrese un cita informācija. Lai atlasītu bloķējamās vietnes ir noteikti kritēriji:

  • Vietnes popularitāte un reitings Latvijā, Eiropā un citviet pasaulē.
  • Vai ir pārkāpti Latvijā noteiktie azartspēļu ierobežojumi.
  • Kā zīmols sevi parāda publiskajā telpā.

Azartspēļu inspektori vēro arī to, kas notiek sociālajos tīklos, jo tur ir daudz reklāmas par azartspēļu organizētājiem. Tad, ja mājaslapa ir citā valodā, inspektori nosaka vai tā ir domāta arī Latvijas iedzīvotājiem.

Šajā sarakstā atrodas tādas interneta vietnes kā Triobet.com, Pokerstar.com, Unibet.com un citi. Ja vēlēsieties atvērt kādu no šīm mājaslapām, tad jūs pārlūkā redzēsiet uzrakstu “Šis resurss ir bloķēts”. Trīs valodās (latviski, angliski un krieviski) ir pieejams īss paskaidrojums par to, ka pamatojoties uz Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas lēmumu, MK noteiktajā kārtībā, Elektronisko sakaru komersantam ir jāierobežo Latvijā nelicencēta interaktīvo azartspēļu organizētāja mājaslapa. Lapa tiek bloķēta, jo ir ticis saņemts uz izpildīts lēmums par šādu darbības veikšanu. Par šo lēmumu pieņemšanu atbildīga ir Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija.

Par katru bloķējamo vietni inspektoram vajag sagatavot lēmumu, kurā norāda attiecīgo mājaslapu, IP adresi, organizētāju, domēna vārdu, informāciju par mājaslapas administratoru un normatīvos aktus, kuri pārkāpti veicot azartspēles bez licences.

Tajā pašā laikā, bloķētajām organizācijām tiek nosūtīta informatīva vēstule brīdinot, ka konkrētā vietne tikusi bloķēta un par iespējām kā saņemt azartspēļu licenci Latvijā.

Latvijā populārākās licencētās kazino un azartspēļu interaktīvās vietnes ir Optibet, Betsafe un latloto.lv. Lai gan jebkuru likumu ir iespējams apiet, tomēr izvēloties licencētu interneta vietni, spēlētājs var būt pārliecināts, ka viss notiek pēc likuma. Tas nozīmē, ka laimesti vienmēr tiks izmaksāti, taču problēmu gadījumā ir iespēja vērsties azartspēļu uzarudzības inspekcijā, kura palīdzēs risināt problēmu un noteiks konkrētus mērus.

Ja tomēr vēlaties apmeklēt kādu no Latvijā nelicencētām interaktīvajām azartspēļu vietnēm, to iespējams izdarīt izmantojot starpniekserveri. Izmantojot starpniekserveri, jūs iegūstat citu IP un mājaslapa “uzskatīs”, ka apmeklējat lapu no citas valsts. Sīkāku informāciju varat atrast meklējot internetā atslēgvārdu “proxy server” vai lejuplādējot ZenMate papildinājumu, kurš rada ilūziju, ka mājaslapa tiek apmeklēta atrodoties citā valstī.